Lavinia Tomescu, soția violonistului Alexandru Tomescu, a adus pe lume la începutul acestei săptămâni o fetiță perfect sănătoasă, cântărind 2,900kg.
Fetița și mama se simt excelent și asteaptă ca în curând să ajungă acasă.
Violonistul Alexandru Tomescu a declarat: “Asemeni tuturor celor ce au devenit părinți pentru prima dată, trăiesc bucuria indescriptibilă de a fi tată, cu toată responsabilitatea, epuizarea câteodată și împlinirea totală ce vine de aici. După cum vedeți, cuvintele îmi sunt stângace. Simt însă că de acum înainte voi trăi și voi cânta altfel.”
Alexandru Tomescu este artistul care a creat o revoluție în muzica clasică românească, a dovedit că poate îmblânzi orice formă de muzică. Acesta a câștigat cele mai mari competiții muzicale ale lumii: de la Concursul „Paganini” sau „Marguerite Long-Jacques Thibaud”, la Concursul Internaţional de muzică „George Enescu”.
Alexandru TOMESCU a câștigat în 2013, pentru a doua oară, în urma unui concurs național organizat de Ministerul Culturii și Patrimoniului Național, dreptul de a cânta pentru următorii 5 ani, pe vioara STRADIVARIUS Elder Voicu. Vioara Stradivarius Elder, folosită timp de patru decenii de maestrul Ion Voicu, este considerată a fi una dintre cele mai frumoase și bine conservate VIORI STRADIVARIUS din lume.
Cu o carieră fantastică în Europa și în lume, succese în săli precum Théâtre des Champs Elysées-Paris, Carnegie Hall - New York sau Metropolitan Arts Centre- Tokio, Alexandru Tomescu a ales România, propunând publicului, an de an, în concerte live, fără pauză și fără partitură – cele mai ample și dificile integrale pentru vioară solo - Paganini, Ysaÿe, Bach .
Turneul Stradivarius a ajuns anul acesta la a 8a ediție și va avea, pentru prima dată, avengură internațională, melomanii din patru tări urmând a se bucura de sunetul unic al viorii Stradivarius. Detaliile vor fi anunțate în curând.
Televiziunea Română este partenerul de suflet al lui Alexandru Tomescu încă de la începutul carierei acestuia. Iată interpretarea violonistului de la Gala Crucii Roşii 2014!